Írta: Kiss Ádám (LIFE elnök)
Augusztus 21.-24. között került megrendezésre a Szegedi Ifjúsági Napok amire a „Cöli” Lisztérzékenyek Közhasznú Egyesülete meghívásában vettem részt. Akkor hogy is van ez? A magyarázat: a SZIN Szeged legnagyobb nyári fesztiválja, olyan, mint Budapestnek a Sziget. A fesztiválon működött az ún. Civil Falu, ahol 70 különböző civil szervezet képviseltette magát a fesztivál ideje alatt. A fesztiválra meghívást kapott a szegedi lisztérzékeny csoport, aminek az elnöke Berki Bea, volt kedves, és meghívott engem, hogy képviseljem a LIFE-ot. Mondanom sem kell, hogy a fesztivál hatalmas élmény volt. Fantasztikus hangulat, kedves emberek, izgalmas koncertek, és a többi barátságos és segítőkész civil szervezet tette feledhetetlenné az élményt. Na, de haladjunk sorjában. Kezdem azzal, hogy mit is volt a helyzet a mi sátrunknál? A Civil Faluban a fesztivál ideje alatt működött az Útlevél játék. Az Útlevélbe 15 civil szervezet pecsétjét kellett összegyűjteni, majd a megfelelő helyen leadni. Minden nap fél hatkor volt sorsolás. A játék sok érdeklődőt irányított a mi sátrunkhoz is. Különben egészen előkelő helyen voltunk, könnyű volt megtalálni minket. Szomszédjaink a Magyar Vöröskereszt és egy tájfutó szervezet voltak. A sátrunknál általában 4-5 fővel tartottuk a frontot. Az érdeklődőkkel pár mondatot beszélgettünk a lisztérzékenységről, ezenkívül egy rövid tesztet tölthettek ki, valamint volt egy játékunk is: az asztalunkon sokféle különböző élelmiszer csomagolása volt. Az embereknek ezekből kellett bevásárolniuk, azaz kiválasztani legalább öt gluténmentes terméket. A tapasztalat az, hogy az emberek jól érezték magukat a sátrunknál és érdeklődők voltak. A fesztiválozóktól egyébként megtudtam, hogy minden ötödik ember lisztérzékeny, és, hogy van negyedfokú lisztérzékenység is. A kedvenc kérdésem, amit feltettem nekik az volt, hogy szerintük a fesztiválon mit tudok lisztérzékenyként enni? A helyes válasz a gyümölcs és a főtt kukorica volt. A csapatunkban egyébként masszőr is volt, akitől a lelkesebb érdeklődők ingyen masszázst kaphattak. Utolsó nap volt egy nagyobb dömping, ekkor néztek körül az emberek, hogy mivel tudnák még napközben elütni az időt. A felügyelet mellett persze volt időm felkeresni a többi szervezet sátrát is. Nagyon örültem, hogy rengeteg olyan csoport van, akikkel LIFE-os szinten együttműködhetünk, viszont eddig nem tudtunk róluk. Ismerkedtem a szervezetekkel, egyesületekkel, alapítványokkal és gyűjtögettem a kontaktokat. Ezek közül néhány fontosabb:
Civil Információs Centrum – ők az összes magyarországi civil szervezettel foglalkoznak és segítséget nyújtanak
AIESEC – a nemzetközi egyetemista mamutszervezettel a táplálékallergiás külföldi cserediákok segítésében működhetnénk együtt
Nemzeti Ifjúsági Tanács – ők a Fiatalok Lendületben EU-s programba való bekapcsolódásunkban segíthetnek
Talentum alapítvány az önkéntesség támogatásáért
A Civil Falu egyik sarkában Beával interjút is adtunk, amit a hangszórókból hallani lehetett a Faluban.
A szegedi lisztérzékeny csoport, szebb nevén „Cöli” Lisztérzékenyek Közhasznú Egyesülete (//coli.gportal.hu) az egyik legaktívabb csoport az országban. Az elnökkel, Berki Beával megállapodtunk, hogy együttesen létrehozzuk a LIFE szegedi helyi csoportját. A szegedi lé. fiatalok egyszerre lennének a LIFE és a szegedi „felnőtt” csoport tagjai. Erről már beszélgettem a sátrunkban dolgozó néhány lelkes szegedi fiatallal és tetszett nekik az ötlet. Remélem a kezdeményezés hamarosan megvalósul, mivel a rendezvényeink többsége Budapesten van, amire a Szegediek nehezen tudnak eljönni.
Legközelebb Szegedre, mint LIFE októberben lettünk meghívva, a XI. Lisztérzékeny Napra.
A fesztiválon egyébként öt színpadon lehetett hallgatni a sokféle különböző együttest délutántól éjszakáig. Nekem a Magna Cum Laude, az Ákos és a Supernem koncertek jöttek be a legjobban.