CYE Konferencia Az idei évben 24. alkalommal került megrendezésre az AOECS (Association of European Coeliac Societies – Európai Lisztérzékeny Egyesületek Szövetsége) éves hagyományos konferenciája, szeptember 16. és 19. között, Valenciában. Ezzel párhuzamosan tartotta éves találkozóját a CYE (Coeliac Youth of Europe – Európai Fiatal Lisztérzékenyek) szervezete is.
A CYE az AOECS keretein belül működik, legfontosabb célja az Európában élő fiatal lisztérzékenyek életének megkönnyítése. Ennek érdekében különböző projekteket, kezdeményezéseket indítanak, melyekről döntés az éves konferencián történik. A következő évben pedig a résztvevők beszámolnak a kitűzött célok megvalósulásáról, az eredményekről, és megállapodnak a következő évi projektről is. Két konferencia közötti a CYE vezetősége folyamatos kapcsolatban áll a delegáltakkal, tájékozódnak a kitűzött célhoz vezető útról, segítséget nyújtanak, ha szükség van rá.
A CYE vezetősége három tagból áll: egy általános koordinátor, egy projekt menedzser és egy pénzügyi menedzser feladatokkal. Az idei évben a vezetőség tagjai cserélődtek, hiszen az eddigiek közül ketten is, koruknál fogva nem lehetnek tovább tagjai a csoportnak. A megválasztott új vezetőség: Hanna Koponen (Finnország) általános koordinátor – Ő az előző években is tagja volt a vezetésnek-, Francesco Valitutti (Olaszország) projekt menedzser és Alexander Schmidt (Svédország) pénzügyi menedzser.
A tavalyi, máltai konferencián 10 ország 22 delegáltja vett részt, idén a résztvevők létszáma – köszönhetően a szervezők és az AOECS támogatásának - jelentősen megnőtt, kétszer annyi ország képviseltette magát, 36 résztvevővel. Ilyen sokan korábban még egyetlen évben sem voltak CYE-tagok, és reméljük, hogy ez a szám a jövőben tovább növekszik majd.
A konferenciát megelőző nap délutánján a megérkezett delegáltak Valencia egyik parkjában kötetlenül ismerkedhettek meg egymással. A cél az volt, hogy a régiek és az újak megismerjék egymást, helyzetüket az egyes európai országokban, tájékozódjanak a küldő egyesületek felépítéséről, munkájáról, sikereiről és a nehézségekről.
A konferencia hivatalos megnyitója péntek reggel volt, majd mindegyik delegáció beszámolt arról, hogy van-e ifjúsági szervezetük vagy csoportjuk, tartanak-e ifjúsági találkozókat, vannak-e számukra szervezett programjaik, és mik a terveik. Mi sikerekről tudtunk beszámolni, hiszen tavaly nyáron újraindítottuk a magyarországi fiatal lisztérzékenyek szervezetét LIFE (Lisztérzékeny Fiatalok Egyesülete) néven, és a tagok a megalapítás óta szerveznek programokat, találkozókat (a következőt október végére tervezzük!).
A konferencián jelen lévő országok egy részénél– különösen azoknál, akik csak most csatlakoztak - még nincs ilyen szervezet, vagy nem sikerült az ifjúság érdeklődését felkelteni az önálló munkára, feladatokra.
Délután megvitattuk a tavalyi évi, „Just Go – Gluten-free abroad!” projekt eredményeit, majd mi tartottunk beszámolót az idei CYE nemzetközi táborról. Prezentációnk, csak úgy, mint az augusztusban tartott tábor, nagy sikert aratott. Az idei után következett a jövő évi, görögországi tábort bemutató rövid videó. A tervek szerint a tábor 2011. június 30. és július 7. között lesz, az érdeklődőket az elérhető információkról folyamatosan tájékoztatni fogjuk. Majd döntöttünk a 2012. évi tábor helyszínéről is, ezt Norvégia nyerte el.
Az első nap záró programjaként kidolgoztuk a következő évi projektünket, aminek lényege, hogy felvesszük a kapcsolatot a különböző gyorséttermi láncokkal (McDonald’s, Burger King, Starbucks, Subway), és minden országban megpróbáljuk elérni azt, hogy tartsanak gluténmentes ételeket is. Az angol és a finn tapasztalatokra támaszkodva elkészül egy kérdőív a lisztérzékeny fogyasztók szokásainak felmérésére, egyben megtudakolva azt is, hogy az adott országban egyáltalán van-e igény ezekre a szolgáltatásokra, menükre. A beérkezett válaszok feldolgozása és az igények megismerése után lépünk majd tovább a cégek felé, és megpróbáljuk célunkat elérni.
2010. szeptember 18-án reggel került sor az új vezetőség megválasztására, majd csatlakoztunk az AOECS közgyűléssel párhuzamosan rendezett Nemzetközi Coeliakia Konferenciához. A második nap délutánján pedig véglegesítettük az idei évi célokat, majd néhány ország - köztük mi is - kapott egy levelet a Crohn- betegek nemzeti egyesületeitől. Nekik is van egy, az AOECS-hez hasonlóan működő európai szervezetük – az EFCCA -, és a két európai szervezet ifjúsági vezetőinek találkozóit követően a nemzeti ifjúsági szervezetek is szeretnék felvenni egymással a kapcsolatot, közös találkozókat, programokat szervezni. Természetesen mi is nyitottak vagyunk erre, és reméljük, hogy minél hamarabb személyesen is találkozunk majd a magyar Crohn-betegek ifjúsági szervezetének vezetőivel.
Az utolsó napirendi pont az idei konferencia értékelése volt. Örömmel vettük a rendkívül sok új tagot, és az új vezetőségtől is sokat várunk. Reméljük, hogy kitűzött céljaink megvalósításában minden résztvevő ország ifjúsága lelkesen kiveszi a részét, és jövőre az elért eredményekről be tudunk majd számolni.
Lukács Kitti és Dabous Evelin
|